تا اطلاع ثانوی تمامی سفارشات در واتساپ انجام میشود(کلیک کنید)

Bokeh چیست؟

Bokeh چیست؟

Bokeh چیست؟

Bokeh چیست و چگونه برروی تصاویر شما اثر می گذارد؟

در واقع هر عکاس تازه کار و حرفه ای با این سوال رو به رو می شود که ‌” Bokeh چیست ” این اصطلاح در واقع یکی از محبوب ترین سوژه ها در عکاسی است.

اگر می خواهید بدانید که Bokeh چیست چی توانید این مطلب را تا انتها دنبال فرمایید. علت محبوبیت آن به این دلیل است که بوکه عکس‌ها را از نظر بصری جذاب می‌کند و ما را مجبور می‌کند که توجه خود را بر روی یک ناحیه خاص از تصویر متمرکز کنیم. این کلمه از زبان ژاپنی گرفته شده است که به معنای واقعی کلمه “تار” ترجمه می شود.

شاید فکر کنید که نمی توان از عکس هایی که تار هستند یک عکس هنری ساخت اما باید به شما بگوییم که بوکه یک افکت هنری و زیباست که در پس زمینه و قسمتی که تصویر فوکوس نیست اتفاق می افتد. بسیاری از عکاسان برای گرفتن عکس های هنری از بوکه یا همان تاری در پس زمینه استفاده می کنند.

Bokeh چیست؟

اساساً، در پاسخ به بوکه چیست باید گفت که بوکه کیفیت قسمت‌های خارج از فوکوس یا «تاری» تصویر است که توسط لنز دوربین ارائه می‌شود – این خود تاری یا میزان تاری در پیش‌زمینه یا پس‌زمینه سوژه نیست. تاری که در عکاسی که سوژه را از پس‌زمینه جدا می‌کند، به دیدن آن عادت کرده‌اید، نتیجه «عمق میدان» کم است و به طور کلی به آن «تاری پس‌زمینه» می‌گویند.

با این حال، کیفیت و احساس پس‌زمینه/پیش‌زمینه تاری و نقاط بازتاب‌شده نور همان چیزی است که عکاسان در پاسخ به Bokeh چیست می‌گویند. هنوز به جواب سوال خود پی نبرده اید؟

:به تصویر زیر در توضیح بوکه چیست دقت کنید

Bokeh چیست؟

 

چه تفاوتی در این تصویر رویت می کنید؟ این تفاوت همان پاسخ به سوال Bokeh چیست است. روی گنجشک در این تصویر فوکوس شده است به این معنی که در عمق میدان است . اما در عین حال اگر به پس زمینه و اطراف گنجشک دقت کنید متوجه می شوید که به صورت تار و گنگ است به این معنی که خارج از عمق میدان قرار دارد . عمق میدان کوچک یا “کم” نتیجه ایستادن نسبتاً نزدیک به سوژه، در حالی که از دیافراگم بزرگ استفاده می شود، است.

آن دایره های گرد با رنگ های مختلف را در سمت چپ تصویر می بینید؟ اینها انعکاس نور و دایره ای هستند زیرا عدسی آنها را اینگونه نشان می دهد. در این مورد، “احساس” نرم آن نواحی دایره ای همان چیزی است که عکاسان آن را “بوکه خوب” می نامند. در حالی که برخی از عکاسان استدلال می‌کنند که بوکه فقط به کیفیت بازتاب‌های نور دایره‌ای مربوط می‌شود، بسیاری دیگر، معتقدیم که بوکه مربوط به کیفیت کل منطقه خارج از فوکوس است، نه فقط بازتاب‌ها و نقاط برجسته…

به احتمال تا کنون متوجه ایت شده اید که Bokeh چیست اما اگر به دنبال جواب “Bokeh چیست ” هستید و هنوز به جواب دقیقی نرسیده اید تا پایان این مقاله به ما همراه باشید .

Bokeh چیست ؟ چگونه به افکت بوکه خوب برسیم؟

به یاد داشته باشید که بوکه توسط لنز رندر می شود نه دوربین. لنزهای مختلف بوکه را به دلیل طراحی های نوری منحصربفرد به طور متفاوتی ارائه می دهند. به طور کلی، لنزهای پرتره و تله فوتو با حداکثر دیافراگم بزرگ، نسبت به لنزهای زوم  ارزان‌تر، افکت بوکه با ظاهر دلپذیرتری تولید می‌کنند.

بنابراین، پس از پاسخ Bokeh چیست؟ یک بوکه خوب یا زیبا چیست؟ یک بوکه خوب چشمان ما و درک ما از تصویر را بهتر می کند و بنابراین، تاری پس زمینه باید نرم و “کم” به نظر برسد، با دایره های گرد صاف و بدون لبه های سخت. در اینجا نمونه ای از بوکه زیبا ارائه شده توسط لنز 85 میلی متری f/1.4D نیکون آورده شده است:

Bokeh چیست؟

 

 

به پس زمینه صاف پشت سیب توجه کنید. نواحی خارج از فوکوس کرمی به نظر می رسند و دایره ها گرد و نرم با جابجایی های زیبا بین نواحی تار هستند. این دقیقا همان چیزی است که عکاسان حرفه ای ان را افکت بوکه خوب می نامند.

 

 Bokeh چیست؟ شکل های مختلف بوکه

پس از توصیف و تفسیر در مورد Bokeh چیست بهتر است بدانید که شکل نور منعکس شده در مناطق بیرونی لنز به تعداد دیافراگم لنز بستگی دارد. بسیاری از لنزهای قدیمی مانند Nikon 50mm f/1.4D دارای تیغه های مستقیم در دیافراگم خود هستند، در حالی که لنزهای جدیدتر اغلب دارای تیغه های گرد هستند. تیغه های گرد، همراه با تیغه های بیشتر، به یک دایره کامل در تمام دیافراگم ها نزدیک تر است.

Bokeh چیست؟

صاف بودن و نرم بودن این نقاط گرد که خارج از فوکوس هستند مستقیما بر روی بوکه اثر می گذارند زیرا در مناطق خارج از فوکوس دایره های بسیاری تشکیل شده است که تصویر را ناخوشایند می کند . همچنین توجه داشته باشید که فقط شکل دایره‌ها مهم نیست: اگر لنز برای انحرافات رنگی مناسب نباشد، این موارد در مناطق خارج از فوکوس ظاهر می‌شوند و بوکه را بدتر می‌کنند. پس از آگاهی از Bokeh چیست چگونه می توان بوکه خوبی داشت؟

بنابراین ، چگونه می توانید بوکه خوبی در تصاویر خود داشته باشید؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بوکه به نوع لنز شما بستگی دارد. در حالی که لنزهای زوم با کیفیت پایین بوکه ناخوشایندی تولید می کنند، لنزهای ثابت (پرایم) و بیشتر لنزهای زوم حرفه ای با دیافراگم سریع بوکه خوش ظاهرتری تولید می کنند.

اما این بدان معنا نیست که اگر لنز شما ویژگی های ناخوشایندی داشته باشد، نمی توانید بوکه خوبی ایجاد کنید. اگر تیغه‌های دیافراگم گرد ندارید، می‌توانید کاملا باز (در حداکثر دیافراگم لنز خود) عکس بگیرید تا دایره‌های بوکه شما همچنان گرد باشند.

حال باید یک پله عمیق تر بفهمیم که Bokeh چیست

اگر بخواهیم به صورت عمقی به جواب ” Bokeh چیست ” برسیم باید با بررسی لنز شما شروع کنیم

آیا می دانید لنز شما بوکه خوبی تولید می کند؟ این روش را امتحان کنید:

از فاصله بسیار نزدیک روی یک شی فوکوس کنید (تا جایی که لنز اجازه می دهد، جسم را در فوکوس نگه دارید)، مطمئن شوید که هیچ جسمی حداقل 5-6 فوت پشت آن وجود ندارد. مطمئن شوید که در همان سطح خود شی قرار داشته باشید تا از بالا به آن نگاه نکنید. از یک دیوار ساده به عنوان پس زمینه خود استفاده نکنید

سعی کنید یک پس زمینه رنگارنگ، ترجیحا با چند نور روی آن پیدا کنید. درخت کریسمس یک پس زمینه عالی برای تست بوکه است. درختان خارج از فوکوس نیز عالی هستند زیرا دارای نقاط برجسته دیدنی فراوانی هستند که از برگ ها و شاخه ها می آیند.

Bokeh چیست؟

 

 

در ادامه پاسخ به Bokeh چیست؟ باید بدانید که هنگامی که یک سوژه آزمایشی خوب با پس زمینه مناسب پیدا کردید، دوربین خود را روی حالت “حداقل دیافراگم” قرار دهید و دیافراگم خود را روی کمترین عدد تنظیم کنید. در اکثر لنزهای زوم مصرفی، کمترین دیافراگم معمولاً f/3.5 است، در حالی که در لنزهای زوم پرایم و حرفه ای، می تواند بین f/1.2 و f/2.8 باشد.

هنگامی که دیافراگم روی کمترین مقدار تنظیم شد، از سوژه خود عکس بگیرید و به LCD پشت دوربین خود نگاه کنید. سوژه باید در فوکوس باشد، در حالی که پس زمینه تار است. اگر لنز خوبی دارید، بوکه باید نرم و مبهم باشد و همانطور که در مثال بالا نشان داده شده است، برای چشمان دلپذیر به نظر برسد. بازتاب های دایره ای باید گرد و نرم و بدون لبه های سخت باشند. حال مشخصا بهتر می دانید که Bokeh چیست

ما اغلب از این تکنیک در عکس های پرتره یا عروسی استفاده می کنیم، اما این ایده برای عکس های نزدیک از گیاهان و جانوران نیز بسیار خوب عمل می کند. لنزهایی که دارای f-stop هستند که می توانند به اعداد بسیار پایین بروند (دیافراگم باز) جلوه بوکه قوی تری دارند. به عنوان مثال، لنزی که می تواند با f-1.8 عکس بگیرد، بوکه بسیار قوی تری نسبت به لنز f-4 خواهد داشت.

علاوه بر لنز، فاصله شما از سوژه و فاصله آن از سایر سوژه های داخل کادر نیز می تواند نتیجه را به شدت تغییر دهد. یادگیری نحوه استفاده صحیح از این عناصر یکی از سنتی ترین راه ها برای بهبود عکاسی بدون استفاده از ترفندهای دیجیتال است.

 Bokeh چیست؟ خرید بهترین لنز بوکه در عکاسی

پس از آگاهی از پاسخ پرسش Bokeh چیست بهتر است لنز های آن را نیز شناسایی نمایید. لنزهای زیادی وجود دارند که بوکه های زیبایی را ایجاد می کنند. برای مثال :

لنز سیگما 85mm f/1.4 Art Sony E1.8

لنز سیگما 85mm f/1.4 Art Canon

لنز سیگما 135mm f/1.8 Art Canon

لنز سیگما 135mm f/1.8 Art Nikon

لنز سیگما Sigma 50mm f/1.4 Art Sony

لنز سیگما 50mm f/1.4 Art Nikon

لنز کانن Canon EF 50mm f/1.4 USM

لنز سیگما Sigma 135mm f/1.8 Art Sony E

لنز زایس Batis 85mm f/1.8 Mount E

لنز زایس ZEISS Otus 85mm f/1.4 Apo Planar T* ZE Canon EF

لنز سونی FE 135mm f/1.8 GM

لنز سونی Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS

لنز کانن Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM

لنز کانن Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM

حال در ادامه ی Bokeh چیست؟ به طور کلی، لنز پرتره های درجه یک که برای پرتره در نظر گرفته شده اند، بوکه مناسب تا عالی خواهند داشت. در برخی موارد مانند لنز سونی FE 135mm f/1.8 GM که اخیراً بررسی شده است، زوم‌ها معمولاً دارای افت اپتیکال هستند، اگرچه زوم‌های دیافراگم سریع‌تر مانند لنزهای 70-200 f/2.8 عملکرد بهتری دارند.

لنزهایی که معمولاً برای تولید بوکه استفاده نمی شوند، گاهی اوقات بوکه عجیب یا شلوغی دارند. این امر به ویژه در مورد لنزهای با زاویه دید عریض صدق می کند که اگر با آنها خیلی به سوژه خود نزدیک شوید، باز هم می توانند پس زمینه را محو کنند.

 

در اینجا به سوال “Bokeh چیست ” پاسخ داده شد در ادامه به انواع بوکه می پردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

در اینجا قصد داریم با انواع بوکه اشنا شویم

  • Bokeh بوکه چشم گربه ای چیست؟

بوکه های چشم گربه ای به صورت بیضی و شباهت زیادی به عنبیه چشم گربه دارند . این نوع بوکه زمانی ایجاد می شود که شما دیافراگم لنز خود را تا حداکثر باز کرده اید و اشعه های نور دقیقا از محور های میانی لنز عبور کرده اند . در این زمان یک سری اشعه نور هستند که به صورت عمودی به لنز میتابند و به صورت صاف وارد لنز نمی شوند در این حال نور هایی که از محور میانی عبور کرده اند به صورت دایره ای و گرد هستند و نور هایی که به صورت مستقیم وارد لنز شده اند به صورت بیضی دیده می شوند. حال یقینا بهتر از پیش می دانید که Bokeh چیست

 

Bokeh چیست؟

 

 

  •  Bokeh چیست بوکه پیازی شکل

یکی از مضرترین اشکال بوکه به اصطلاح بوکه حلقه پیاز است. همانطور که از نام آن پیداست، ظاهر یک مارپیچ یا یک سری حلقه های متحدالمرکز در نقاط برجسته خارج از فوکوس است. همانطور که مشخص است، بوکه حلقه پیاز نتیجه فناوری مدرن اپتیک قالب‌گیری دقیق (PMO) است، تکنیکی که برای ساخت عناصر لنز کروی استفاده می‌شود. پس برای درک بوکه حلقه پیاز، باید به نحوه ساخت لنزهای کروی نگاه کنیم.

نحوه ساخت عدسی کروی

لنزهای غیرکروی قالب‌گیری شده یکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی بزرگ عکاسی در چند دهه اخیر بوده‌اند که عملکرد لنز را به‌طور چشمگیری با قیمت‌های مقرون به صرفه بهبود بخشیده است. عناصر لنز غیر کروی به کاهش انحراف کروی و سایر مشکلات نوری در لنزهای پیچیده کمک می کند و به طراحان لنز اجازه می دهد لنزهای بهتری با عناصر کمتر ایجاد کنند.

این روزها، بیشتر قالب‌های لنز کروی با استفاده از فرآیندی به نام تراش‌کاری الماس تک نقطه‌ای (SPDT) ایجاد می‌شوند، که در آن از یک ابزار الماس دقیق و فوق‌العاده تیز برای چرخاندن مشخصات مورد نظر بر روی یک تراش نانو دقیق استفاده می‌شود. در حالی که SPDT می‌تواند پروفیل‌های بسیار دقیقی تولید کند، ماشین‌هایی که برای انجام این تراشکاری استفاده می‌شوند وضوح مکانیکی محدودی دارند، بنابراین پروفیل‌های تولید شده دارای مراحل بسیار کوچکی در خود خواهند بود. حال به احتمال زیاد به صورت کامل می دانید که Bokeh چیست

همانطور که ابزار برش الماس در سطح قالب پیشروی می کند، این مراحل کوچک یا یک حلقه مارپیچی یا یک حلقه متحدالمرکز را تشکیل می دهند. بسته به جایی که عنصر کروی در فرمول نوری لنز به عنوان یک کل قرار دارد، این الگوی سطح مارپیچی/حلقه ای می تواند ظاهر مشخصه بوکه حلقه پیاز را ایجاد کند. اساساً، شما تصویری از برجستگی های زیر میکروسکوپی روی سطح عنصر کروی را مشاهده می کنید.

حلقه های متحدالمرکز و زبری سطحی که توسط ابزار برش الماس در فرآیند SPDT باقی می ماند چیزی است که بوکه حلقه پیاز را تولید می کند که نمونه دیگری از آن در زیر مشاهده می کنید.

 Bokeh چیست

 

Bokeh چیست 

 Bokeh چیست ؟ افکت بوکه در شب

اگر احساس می کنید که عکاسی پرتره شما کپک زده است، یک پرتره در شب راهی موثر برای روشن کردن همه چیز است. تشکیل دایره های زیبای نور در پس زمینه پرتره شب پیچیده نیست، اما به درک کمی از عرصه عمق نیاز دارد. قبل از شروع نحوه ایجاد بوکه، به دقت درک کنید که “Bokeh چیست “؟ این به عنوان جلوه پس زمینه نرم و بدون فوکوس که هنگام عکاسی از یک سوژه دریافت می کنید، تعریف می شود.

برای دستیابی به بوکه در یک تصویر، باید از لنز واضح‌تری استفاده کنید – هر چه سریع‌تر، بهتر. این افکت دلربا نمونه ای کلاسیک از آنچه عکاسی بوکه می تواند به شما کمک کند به دست آورید. بوکه یک عکس بسیار قوی است که عکاسان از آن برای ایجاد فضایی فانتزی، منظره جادویی یا حتی عرفانی استفاده می کنند که همگی یک داستان به تصویر شما اضافه می کنند. نه تنها این، بلکه بوکه نیز پس‌زمینه‌های باشکوهی را تشکیل می‌دهد.

 Bokeh چیست ؟ گامی آسان برای ایجاد یک افکت بوکه زیبا در شب

  • یک منبع نور پیدا کنید

تعریف واقعی بوکه فقط پس زمینه تار نیست، بلکه نور تار است. به طور طبیعی، این بدان معنی است که شما باید یک منبع نور پیدا کنید. بهترین منابع نور برای ساخت بوکه کوچک هستند. مثلا؛ خورشید به خودی خود جلوه بوکه ایجاد نمی کند، اما تکه های کوچکی از نور خورشید از طریق برگ ها عبور می کند که برای شما عالی است. یا می‌توانید از نورهایی که از پنجره‌های ساختمان‌ها می‌آیند نیز استفاده کنید. جدا از تعیین منابع نور کوچک، به خاطر داشته باشید که رنگ منبع نور نیز در تصاویر شما ظاهر می شود.

  • از لنز مناسب استفاده کنید

بالاتر در مورد لنز های مناسب برای عکاسی بوکه توضیح دادیم . شما می توانید برای خرید ان لنز ها با متخصصین تصویرگستر تماس بگیرید همچنین می توانید از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

  • سوژه خود را دور از منبع نور قرار دهید

عکاسان اغلب سوژه خود را مستقیماً در مقابل پس زمینه قرار می دهند یا حتی به آن تکیه می دهند. اما، هر چه سوژه شما از پس‌زمینه دورتر باشد، پس‌زمینه‌ای با تار شدن بهتر دریافت می کنید. برای ایجاد یک بوکه خوب، پس زمینه باید محو شود، بنابراین از موقعیت سوژه خود حداقل چند فوت جلوتر از منبع نور مطمئن شوید. اگر دایره‌های کوچک‌تری می‌خواهید، فاصله بیشتری بین سوژه و پس‌زمینه حفظ کنید. این اجازه می دهد تا اجزای مختلف عکس تار شوند. پس از آگاهی از این که Bokeh چیست حال می دانید ک چطور عکس مناسب بگیرید

Bokeh چیست؟

 

 

 

  • دوربین خود را روی حالت AV قرار دهید

در هنگام خرید دوربین یکی از مواردی که باید به ان توجه شود حالت AV مود است . در این حالت دوربین به دیافراگم اجازه کنترل دستی را می دهد و شما برای تنظیم هم می توانید به صورت خودکار عمل کنید و هم به صورت دستی ان را کنترل کنید.

علاوه بر این، در حالت AV، مجبور نخواهید بود که نوردهی و از دست دادن زمان گرانبهای خود را با دکمه تنظیم کنید. پس از تنظیم دیافراگم، تمام کاری که باید انجام دهید شاتر را فشار دهید. با این حال، در شرایط نوری دشوار، دوربین شما ممکن است همیشه نوردهی واقعی را دریافت نکند. گاهی اوقات، دوربین شما به هم می‌ریزد و تنظیم نوردهی خارج از نور را می‌گیرد، بنابراین از دکمه جبران نوردهی خود برای تنظیم نور (تاریکی و روشنایی) استفاده کنید.

Bokeh چیست

  • یک پس زمینه خوب انتخاب کنید

لازم است یک پس زمینه خوب برای عکس های خود پیدا کنید. بدون پس‌زمینه مناسب، به راحتی می‌توان بخشی از صحنه را با لنز تار کرد، و مطمئناً یک بوکه خوب برای عکس شما تضمین نمی‌شود. مثلا؛ پس زمینه ساده بوکه خوبی ایجاد نمی کند زیرا از نظر بصری اتفاق خاصی نمی افتد. بنابراین، باید قبل از پیدا کردن مکان واقعی که از آنجا می توانید بوکه های خیره کننده دریافت کنید، مکان را به طور کامل کاوش کنید. حال بهتر می توانید پس از آگاهی از Bokeh چیست از آن استفاده نمایید

یکی از بهترین مکان ها مکانی است که منظره ای واضح ارائه می دهد. مکان های عالی برای بوکه در مکان های شهری هستند. چراغ های شهری، چراغ های خیابان یا چراغ های راهنمایی. از طرف دیگر، اگر در مناطق روستایی هستید، به دنبال یک برکه یا دریاچه باشید، زیرا نور منعکس شده بر روی بدنه های آب نیز جلوه ای نفس گیر بوکه ایجاد می کند. شما می توانید یک الگوی پر جنب و جوش یا بافت ها و الگوهای نرم را در تصویر دریافت کنید.

Bokeh چیست؟

 

 

  • به سوژه خود نزدیک تر شوید

پس از ذکر پاسخ به Bokeh چیست باید بدانید که برای ایجاد عکس‌های زیبای بوکه، مطمئن شوید که روی سوژه فوکوس کرده‌اید. اگر بیش از حد روی قرار دادن آن بوکه در پشت تمرکز کنید، می‌توانید فراموش کنید که تمرکز اصلی شما باید سوژه باشد. علاوه بر این، شما همچنین باید بررسی کنید که آیا نور پشت سوژه شما بیش از حد پر جنب و جوش است یا خیر. در غیر این صورت، سوژه شما در نهایت نور پس زمینه خواهد داشت. بنابراین، برای ایجاد یک نوردهی عمودی، بیشتر بر روی سوژه خود تمرکز کنید نه آنچه در پشت است. به طور خلاصه، به سادگی روی سوژه خود تمرکز کنید تا روشن شود.

 

تبریک می گوییم، اکنون قوانین طلایی ایجاد افکت بوکه در عکاسی در شب را می دانید! اکنون که می‌دانید، در مورد Fallout خلاق باشید. مکان چراغ‌های رشته‌ای و ساخت بوکه با چراغ‌های شهری، لامپ‌های خیابان یا نور روز را کشف کنید. نکته کلیدی برای گرفتن یک افکت بوکه چشمگیر این است که یک منبع نور پیدا کنید، سوژه خود را چندین فوت دورتر از منبع نور قرار دهید و از دیافراگم باز و فوکوس روی سوژه استفاده کنید.

سخن پایانی در مورد Bokeh چیست

در مقاله سعی داشتیم به سوال Bokeh چیست پاسخ دهیم همچنین در کنار ان با لنز های متناسب برای عکاسی با افکت بوکه اشنا شدیم و عکاسی در شب یا افکت بوکه را نیز اموختیم امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما اموزنده باشد . با قرار دادن پیشنهاد و انتقادات خود در پایین صفحه و با اشتراک گذاری این مقاله برای دوستان خود به ما برای عملکردی بهتر و ارائه خدمات مطلوب تر کمک کنید.

شما از کدام لنز برای عکاسی بوکه استفاده می کنید؟

Bokeh چیست

 

امید است که اکنون بدانید که Bokeh چیست

برای ایجاد یک بوکه خوب چه لنزی بخریم؟

شما می توانید انواع لنز با دیافراگم بالا را برای ایجاد یک بوکه خوب خریداری کنید.

قیمت لنز های پرتره چقدر است ؟

معمولا قیمت لنز های پرتره بالای 30 میلیون تومان هستند

ایا همه ی دوربین ها از حالت AV برخوردار هستند؟

معمولا کمپانی ها در دوربین های جدیدی که تولید می کنند حالت AV مود را قرار می دهند.

4.9/5 - (50 امتیاز)

برای ایجاد یک بوکه خوب چه لنزی بخریم؟

شما می توانید انواع لنز با دیافراگم بالا را برای ایجاد یک بوکه خوب خریداری کنید.

قیمت لنز های پرتره چقدر است ؟

معمولا قیمت لنز های پرتره بالای 30 میلیون تومان هستند

ایا همه ی دوربین ها از حالت AV برخوردار هستند؟

معمولا کمپانی ها در دوربین های جدیدی که تولید می کنند حالت AV مود را قرار می دهند.

phone۶۶۷۶۱۷۸۶ - ۰۲۱ formارتباط در واتس آپ