تا اطلاع ثانوی تمامی سفارشات در واتساپ انجام میشود(کلیک کنید)

لنز سونی

انوع لنز سونی

لنز سونی

لنز دوربین عکاسی چیست و چه کاربردی دارد ؟

در این مقاله سعی داریم تا با انواع لنز و کاربرد های ان ها اشنا شویم . یکی از کمپانی های مشهور در ساخت قطعات و تجهیزات لنز و دوربین کمپانی سونی می باشد . که نامی اشنا در این صنعت است .

لنز دوربین یک لنز نوری یا مجموعه‌ای از عدسی‌هایی است که به همراه بدنه و مکانیزم دوربین برای ایجاد تصاویری از اشیاء روی فیلم عکاسی یا سایر رسانه‌هایی که قادر به ذخیره‌سازی شیمیایی تصویر هستند، استفاده می‌شود.

در اصل تفاوت عمده ای بین عدسی مورد استفاده برای دوربین عکاسی، دوربین فیلمبرداری، تلسکوپ، میکروسکوپ یا سایر دستگاه ها وجود ندارد، اما جزئیات طراحی و ساخت متفاوت است. یک لنز ممکن است به طور دائم روی دوربین ثابت شود، یا ممکن است با لنزهایی با فواصل کانونی، دیافراگم ها و سایر ویژگی های مختلف قابل تعویض باشد.

لنز سونی

دسته بندی لنز سونی :

به طور کلی ما 5 دسته لنز تخصصی داریم : ماکرو , تله فوتو یا زوم , واید , نرمال  .

لنز سونی از نوع نرمال :

نمونه‌های مختلفی از فیلم‌هایی وجود دارد که به طور کامل یا تقریباً تمام روی یک لنز نرمال فیلم‌برداری شده‌اند. چرا؟ لنزهای استاندارد برخی از بهترین لنزها برای ایجاد یک چشم انداز طبیعی هستند. محدوده لنز معمولی میلی متر و زاویه دید بیشتر شبیه زاویه دید چشم انسان است.

لنز نرمال که به آن لنز استاندارد نیز می گویند، عدسی با فاصله کانونی بین 35 تا 50 میلی متر است. فاصله کانونی لنزهای استاندارد بیشتر شبیه به آنچه که چشم انسان دنیا را می بیند است. فیلمبرداران اغلب از لنزهای معمولی برای فیلمبرداری زمینی تر و طبیعی تر استفاده می کنند.

سونی انواع لنزهای فول فریم را برای دوربین های خود ارائه می کند. لنزهای سونی GM برترین لنزهای آنها هستند و دارای قابلیت کنترل دیافراگم الکترونیکی و قابلیت فوکوس خودکار هستند که رقیب لنزهای سری L کانن هستند. یک سری از لنز های سونی از نوع نرمال در تصویرگستر:

لنز سونی Sony FE 50mm f/1.8

لنز سونی Sony FE 40mm f/2.5 G

لنز سونی از نوع نرمال

تفاوت لنز سونی نرمال و لنز سونی واید در چیست ؟

لنزهای معمولی ممکن است طبیعی‌تر از لنزهای واید به نظر برسند، اما در ایجاد پرسپکتیوهای متفاوت یا مخدوش که می‌تواند برای روایت بصری یک داستان استفاده شود، کوتاهی می‌کنند.

لنزهای واید زاویه دید وسیع تری نسبت به لنزهای نرمال ارائه می دهند که برای گرفتن عکس های عریض عالی است.

در مقایسه با لنزهای واید، لنز نرمال زاویه دید باریک تری دارند که می تواند آنچه را که در یک قاب قرار می دهید محدود کند، که ممکن است هنگام عکاسی در فضاهای کوچک سخت باشد. انتخاب بین لنز معمولی و لنز زاویه باز به انتخاب عکاسی شما بستگی دارد.

لنز سونی از نوع ماکرو :

لنزهای ماکرو در طیف وسیعی از فواصل کانونی برای اهداف مختلف در دسترس هستند. رایج ترین فواصل کانونی حدود 50 میلی متر، 100 میلی متر و 180 میلی متر است، اگرچه مقادیر دقیق به سازنده بستگی دارد. لنزهای ماکرو با فاصله کانونی کوتاه (۵۰ تا ۶۰ میلی‌متر) ارزان‌تر، کوچک‌تر و سبک‌تر هستند.

لنز ماکرو یک لنز دوربین است که برای عکاسی از سوژه های کوچک در فواصل بسیار نزدیک طراحی شده است. آنها می توانند بسیار نزدیکتر از لنزهای معمولی فوکوس کنند و به شما این امکان را می دهند که کادر را با سوژه خود پر کنید و جزئیات بیشتری را ثبت کنید.

آنها معمولاً هنگام عکاسی از حشرات، گیاهان و محصولات کوچک استفاده می شوند، اما به اندازه کافی همه کاره هستند تا در انواع موقعیت ها مورد استفاده قرار گیرند. تقریباً هر سوژه دارای جزئیات جالبی است که می تواند عکس های کلوزآپ جذابی ایجاد کند.

اگرچه لنزهای ماکرو برای کارهای نزدیک بهینه شده اند، اما بیشتر آنها می توانند تا بی نهایت فوکوس کنند و لنزهای عمومی عالی نیز بسازند. بسیاری از متخصصان نیز از آنها به عنوان لنز پرتره استفاده می کنند، زیرا آنها می توانند جزئیات زیادی را در فوکوس فوق العاده واضح ثبت کنند.

فواصل کانونی بلند (150 تا 200 میلی‌متر) گران‌تر، بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند، اما «فاصله کاری» بیشتری بین شما و سوژه به شما می‌دهند. آنها همچنین عمق میدان باریک تری می دهند و به شما امکان می دهند پس زمینه را بیشتر از فوکوس خارج کنید که می تواند به جداسازی سوژه کمک کند.

برای اطلاع از قیمت لنز سونی از نوع ماکرو بر روی لنز مورد نظر کلیک کنید.

لنز سونی Sony FE 90mm f/2.8 Macro G OSS

لنز سونی Sony E 30mm f/3.5 Macro

لنز سونی از نوع ماکرو

لنز سونی از نوع تله فوتو :

برای اکثر عکاسان، لنز زوم تله فوتو دومین لنز مهم در کیت آنها خواهد بود. زوم تله لنزی است که قرار است برای پرتره ها، رویدادها (از جمله نمایش های کودکان)، ورزش، حیات وحش، مناظر، ساحل، و بسیاری از سوژه های عکاسی دیگر بیرون کشیده شود. نام دیگر لنز های تله فوتو , زوم می باشد و در بین مردم به صورت عامیانه استفاده می شود . در واقع لنز های زوم محدوده دیافراگمی بالایی دارند .

فاصله کانونی که معمولاً بر حسب میلی متر نشان داده می شود، توصیف اصلی یک لنز عکاسی است. این اندازه گیری طول واقعی یک لنز نیست، بلکه محاسبه فاصله نوری از نقطه ای است که پرتوهای نور برای ایجاد یک تصویر واضح از یک جسم به حسگر دیجیتال یا فیلم 35 میلی متری در صفحه کانونی دوربین، همگرا می شوند. فاصله کانونی یک لنز زمانی تعیین می شود که لنز در بی نهایت فوکوس شود.

فاصله کانونی لنز به ما می‌گوید زاویه دید – چه مقدار از صحنه گرفته می‌شود – و بزرگ‌نمایی – چقدر عناصر منفرد بزرگ خواهند بود. هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریکتر و بزرگنمایی بیشتر می شود. هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه دید بیشتر و بزرگنمایی کمتر می شود.

لنز زوم مجموعه مکانیکی از عناصر عدسی است که فاصله کانونی آنها را می توان تغییر داد، برخلاف لنزهای با فاصله کانونی ثابت. لنز زوم واقعی که به آن لنز پرفوکال نیز می گویند، لنزهایی هستند که در صورت تغییر فاصله کانونی، فوکوس را حفظ می کنند.  کمپانی سونی بدین منظور لنز های تله فوتوی زوم بسیاری برای علاقه مندان در این زمینه تولید کرده است از جمله :

لنز سونی Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA

لنز Sony FE 85mm f/1.8

لنز سونی Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS ll

لنز سونی FE 70-200mm f/4

لنز سونی Sony E PZ 18-105mm f/4 G OSS

لنز سونی از نوع تله فوتو

تفاوت لنز سونی ماکرو و لنز سونی تله فوتو یا زوم در چیست ؟

اکنون باید درک درستی از نحوه عملکرد هر نوع لنز داشته باشید. اما برای چه باید از آنها استفاده کرد؟ به طور کلی، لنزهای ماکرو برای عکاسی نزدیک با جزئیات عالی هستند، در حالی که لنزهای تله فوتو برای عکاسی ورزشی، حیات وحش و پرتره عالی هستند.

لنزهای ماکرو عالی هستند اگر بخواهید بر جزئیات تأکید کنید یا جنبه هایی از سوژه های خود را عکاسی کنید که با یک لنز استاندارد امکان پذیر نیست.

لنزهای تله فوتو در درجه اول زمانی عالی هستند که نمی توانید به یک سوژه نزدیک شوید اما همچنان به جزئیات نیاز دارید. به عنوان مثال، شاید شما یک تماشاگر پرنده هستید و می خواهید از پرندگانی که می بینید عکس بگیرید. فاصله کانونی لنز تله فوتو به شما این امکان را می دهد.

لنز سونی از نوع واید :

از آنجایی که اکثر ما حداقل یک لنز زوم همه منظوره/استاندارد داریم که دارای فواصل کانونی با زاویه دید عریض است (مثلاً یک لنز 24 تا 70 میلی‌متری)، برای به دست آوردن زوایای دید حتی گسترده‌تر، به یک لنز با زاویه باز اضافی نیاز داریم. اگر زوم استاندارد شما دارای دیافراگم f/2.8 max است، ممکن است برای به دست آوردن دیافراگم بازتر، یک لنز با فاصله کانونی ثابت/پرایم زاویه دید را نیز بخواهید.

لنز واید هر عدسی با فاصله کانونی کوتاه و میدان دید وسیع است. این لنز به دوربین این امکان را می‌دهد که خیلی بیشتر از یک لنز معمولی از صحنه عکس بگیرد، و برای عکاسی معماری و منظره یا هر برنامه دیگری که عکاس را ملزم می‌کند اطلاعات پس‌زمینه بیشتری را در تصویر به‌دست‌آمده اضافه کند، عالی است.

لنزهای واید به عکاسان اجازه می‌دهند تا بدون حذف عناصر مهم در پس‌زمینه، تا حد امکان به سوژه نزدیک شوند، و به بینندگان احساس وجود را می‌دهند – گویی صحنه را با چشمان خود تماشا می‌کنند نه از طریق عکس. یک سری لنز های واید سونی :

لنز سونی Sony FE 24mm f/1.4 GM

لنز سونی Sony E 35mm f/1.8 OSS

اما در کنار لنز های واید یک سری لنز های واید نرمال نیز سونی تولید کرده است مانند:

لنز سیگما Sigma 24-70mm f/2.8 Art Sony

لنز سونی Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 ZA OSS

لنز سونی Sony FE 24-105mm f/4 G OSS

لنز سونی از نوع واید

تفاوت لنز سونی واید و اولترا واید در چیست ؟

در دوربین های فول فریم، هر لنزی با فاصله کانونی 35 میلی متر یا بیشتر به عنوان لنز زاویه باز در نظر گرفته می شود، در حالی که 24 میلی متر و بازتر به عنوان یک لنز با زاویه اولترا واید در نظر گرفته می شود. در دوربین‌های با سنسور برش یا APS-C، برای دریافت افکت زاویه باز به لنز با میدان دید ۶۵ درجه یا بیشتر (فاصله کانونی ۲۸ میلی‌متری در دوربین‌های فول فریم) نیاز دارید.

برای تعیین فاصله کانونی، باید همان میدان دیدی را تکرار کنید که یک لنز زاویه باز یا فوق عریض می‌تواند در یک دوربین فول فریم به شما بدهد. کافی است فاصله کانونی لنز را بر ضریب دیجیتال تقسیم کنید که برای دوربین های کانن 1.6 برابر و برای دوربین های نیکون، پنتاکس و سونی 1.5 برابر است.

 

در کنار این لنز ها سونی یک سری لنز های پرایم یا فیکس تولید کرده است که با لنز های F1.4 جور می شوند که این لنز ها لنز های فوق حرفه ای هستند اما یک سری لنز های F1.8 نیز تولید کرده است که علاقه مندان به یادگیری و یا کسانی که به تازگی عکاسی را شروع کرده اند و می خواهند اقتصادی باشد این لنز ها مناسب است.

لنز سونی Sony FE 50mm f/1.8

لنز سونی FE 35mm f/1.4 GM

لنز سونی Sony FE 24mm f/1.4 GM

سونی چند نوع مانت لنز تولید کرده است ؟

دو نوع پایه لنز برای دوربین های لنز قابل تعویض سونی وجود دارد: A-mount و E-mount. توجه کنید که پایه قسمتی است که بدنه دوربین و لنز به آن متصل می شوند. برای شروع تصویربرداری، لنز را به پایه لنز دوربین وصل کنید تا واحدها به صورت الکترونیکی همگام شوند.

اگرچه تاریخچه لنزها بسیار پیچیده است، تفاوت بین لنزها به راحتی قابل توضیح است. لنزهای A-mount برای دوربین های دیجیتال SLR توسط سونی و لنزهای E-mount برای دوربین های بدون آینه ساخته شده اند. علاوه بر این، یک لنز E-mount هم روی دوربین‌های بدون آینه با سنسور APS-C و هم برای دوربین‌های بدون آینه با سنسور فول فریم قرار می‌گیرد. لنزهای A-mount برای 1 نوع سنسور تصویر، APS-C یا فول فریم مناسب هستند.

کدام مانت لنز سونی مناسب دوربین شماست؟

اگر دوربین بدون آینه سونی آلفا دارید، لنز E-mount را انتخاب کنید. در این صورت، فرقی نمی‌کند که چه نوع سنسور تصویر دارید، زیرا لنز هم روی یک دوربین فول فریم و هم روی دوربین APS-C قرار می‌گیرد. در پایان، شما بر اساس کیفیت لنز انتخاب خواهید کرد. آیا به دنبال لنز برای دوربین SLR سونی خود هستید؟ شما به یک لنز A-mount نیاز دارید. این لنز فقط بر روی نوع سنسور تصویر مخصوص آن دوربین قرار می گیرد. این تقریبا همیشه یک سنسور APS-C است.

G Master بر روی لنز های سونی چه کاربردی دارد؟

“لنز G” لنز دوربین اصلی سونی است که با بالاترین استانداردهای عملکرد نوری طراحی و تولید شده است. از طریق فناوری‌های اصلی سونی، «لنز G» به وضوح و وضوح فوق‌العاده‌ای دست می‌یابد که عملکرد سنسورهای تصویربرداری پیشرفته و سیستم‌های دوربین سونی را به حداکثر می‌رساند.

لنز سونی مانت G

شما از کدام لنز سونی برای دوربین خود استفاده می کنید؟

لنز های معرفی شده در متن بالا پرفروش ترین و مشهورترین لنز های سونی تا کنون بوده است . که البته انتخاب یک لنز خوب و کاربردی کمک بزرگی به عکاسی و فیلم برداری شما می کند . امیدواریم تمامی پاسخ های خود را در این مقاله پیدا کرده باشید.

تصویرگستر نمایندگی رسمی محصولات و لنز های سونی در ایران می باشد . برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت لنز های بالا با مشاورین تخصصی ما تماس حاصل فرمایید.

بهترین لنز سونی برای عکاسی پرتره کدام است ؟

لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master جزو یکی از بهترین لنز های پرتره سونی می باشد

سونی چند نوع مانت لنز برای دوربین های خود طراحی کرده است ؟

دو نوع پایه لنز برای دوربین های لنز قابل تعویض سونی وجود دارد: A-mount و E-mount

آیا همه دوربین های سونی از یک پایه لنز استفاده می کنند؟

لنزهای سونی دارای دو پایه مختلف هستند: A-mount و E-mount. لنزهای E-mount برای طیف وسیعی از دوربین های سیستم بدون آینه سونی (سری آلفا 7، سری آلفا 6000 و 5000 و سری NEX) طراحی شده اند. لنزهای A-mount فقط روی طیف وسیعی از دوربین‌های DSLR سونی کار می‌کنند. بنابراین هر لنز سونی روی هر دوربین سونی قرار نمی گیرد.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

بهترین لنز سونی برای عکاسی پرتره کدام است ؟

لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master جزو یکی از بهترین لنز های پرتره سونی می باشد

سونی چند نوع مانت لنز برای دوربین های خود طراحی کرده است ؟

دو نوع پایه لنز برای دوربین های لنز قابل تعویض سونی وجود دارد: A-mount و E-mount

آیا همه دوربین های سونی از یک پایه لنز استفاده می کنند؟

لنزهای سونی دارای دو پایه مختلف هستند: A-mount و E-mount. لنزهای E-mount برای طیف وسیعی از دوربین های سیستم بدون آینه سونی (سری آلفا 7، سری آلفا 6000 و 5000 و سری NEX) طراحی شده اند. لنزهای A-mount فقط روی طیف وسیعی از دوربین‌های DSLR سونی کار می‌کنند. بنابراین هر لنز سونی روی هر دوربین سونی قرار نمی گیرد.

phone۶۶۷۶۱۷۸۶ - ۰۲۱ formارتباط در واتس آپ