تا اطلاع ثانوی تمامی سفارشات در واتساپ انجام میشود(کلیک کنید)

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلتر ها در عکاسی صفحاتی از جنس شیشه ، پلاستیک و یا ژلاتین هستند که در قاب فلزی و  پلاستیک فشرده و یا بدون قاب میباشند. این فیلترها در مقابل لنز قرار میگیرند و تغیراتی در کیفیت نور و یا عکس به وجود میاورند. اگر به سر لنز ها نگاه کونید متوجه شیارهای پیچ مانندی می شوید، این همان محل قرار گیری فیلتر است. فیلتر ها انواع مختلفی دارند که برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله قصد داریم در مورد فیلتر ND و تاثیر آن بر روی عکس و یا فیلم صحبت کنیم.

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلتر ND (Neutral Density)

فیلتر ND که از آن با عنوان فیلتر کاهنده نور نیز یاد میشود نوعی فیلتر است که با استفاده از آن میتوان از شدت نور وارد شده به درون لنز کاسته تا بتوان عکسی با نور دهی مناسب داشته باشیم. این فیلتر همانند عینک افتابی برای دوربین شما عمل میکند. فیلتر ND زمانی کاربرد دارد که شما نیاز به سرعت شاتر کم و یا دیافراگم باز مانند f/1.4 یا f/1.2 داشته باشید و شدت نور بسیار زیاد است. در زیر به مثال هایی برای استفاده از این فیلتر اشاره شده است.

  • هنگامی که میخواهید از تکنیک Long Exposure یا نوردهی طولانی در طول روز استفاده نمایید. این تکنیک به سرعت شاتر کم نیازمند است و با وجود کوچک کردن دیافراگم و پایین اوردن ISO در نور روز عکس Over Exposed یا به اصطلاح عکس سوخته ثبت میشود. در این صورت با ایتفاده از فیلتر ND میتوانید عکسی با نوردهی مناسب را در همچین شرایطی به ثبت برسانید.
  • در فیلمبرداری با دوربین DSLR نیز زمانی که میخواهید عکس با سرعت طبیعی را ضبط نمایید باید سرعت شاتر را دو برابر نرخ فریم فیلمبرداری قرار دهید. به عنوان مثال اگر با نرخ 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری میکنید باید سرعت شاتر بر روی 1/120 باشد. حال فرض کنید در زیر نور خورشید میخواهید فیلمبرداری با عمق میدان کم را انجام دهید در این صورت نیازمند این هستید تا از فیلتر ND استفاده نمایید تا به نوردهی مناسب برسید.
  • استفاده از فیلتر ND به محیط بیرون ختم نمیشود و در استدیو نیز گاه از این فیلتر استفاده میشود. هنگامی که در استدیو میخواهید عکس با عمق میدان کم را به ثبت برسانید و فلاش شما از تکنولوژی HSS پشتیبانی نمیکند در این صورت نیز باید از فیلتر ND استفاده نمود.
فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد
تکنیک Long Exposure با فیلتر ND و بدون آن

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که فیلتر ND به هیچ وجه بر روی تناژ رنگی عکس شما تاثیری نخواهد گذاشت و فقط بر روی نوردهی تاثیر گذار است. و برای تهیه فیلتر ND حتما به سایز فیلتر لنز خود نیز توجه فرمایید. فیلتر های ND نیز دارای قدرت های متفاوتی میباشند و که معمول ترین آنها ND2 , ND4 و ND8 با تیرگی ثابت هستند که به ترتیب 1، 2 و 3 استاپ نور را پایین می آورد.

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

انواع فیلتر های ND

فلیترهای Variable یا متغیر

فیلتر های ND متغیر همانطور که از نام آن ها پیدا است میتواند میزان قدرت خود را تغییر دهد که با چرخاندن المنت جلویی میزان قدرت آن را بین 1 تا 10 استاپ و یا بیشتر تغییر دهید. این نوع فیلتر ها از این نظر که نیازی به حمل چندین فیلتر ND نیست بسیار خوب است و همینطور در هزینه نیز صرفه جویی میشود. علاوه بر آن نیازی نیست این‌گونه فیلترها را از روی لنز باز کنید تا بتوانید فوکوس و کادربندی را تنظیم کنید. ما به شما این مدل را پیشنهاد مینماییم که در عین کابرد بالای آن و استفاده آسان بسیار مقرون به صرفه نیز میباشد.

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

فیلترهای ND Grad یا Graduated ND

این نوع فیلتر ها به گونه ای است که در یک طرفه آن تیرگی وجود دارد و میزان تیرگی آن به سمت دیگر کاهش میابد. از این فیلتر زمیانی استفاده میشود که به خواهید در عکس هم اسمان و هم زمین را با نوردهی مناسب داشته باشید و دیگر نیاز به گرفتن چندین عکس با نوردهی های متفاوت و ادیت آن های در فوتوشاپ نداشته باشید.

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد
فیلترهای ND Grad یا Graduated ND

فیلترهای مربعی

فیلترهای ND با تیرگی ثابت و فیلترهای Graduated ND را می‌توانید با شکل مربعی نیز خریداری کنید. این‌گونه فیلترها را باید با استفاده از هولدر بر روی لنز نصب کنید. مزیت استفاده از هولدر و فیلترهای مربعی این است که خیلی راحت‌تر می‌توانید چند فیلتر را روی هم قرار دهید. علوه بر آن میتوانید از آن بر روی لنز های با سایز دهانه فیلتر مختلف نیز استفاده نمایید. این فیلتر ها گران قیمت بوده و همچنین هزینه جداگانه باید برای هولدر آن پرداخت نمود.

شما میتوانید فیلتر های ND را از فروشگاه تصویر گستر وارد کننده تجهزات تصویر برداری و صدابرداری با قیمت مناسب خریداری نمایید.

فیلتر ND چیست و برای چه کاربرد دارد

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
phone۶۶۷۶۱۷۸۶ - ۰۲۱ formارتباط در واتس آپ